Деякі з них старі, деякі нові але всі вони призначені, для того щоб допомогти нам жити довше, більш здоровим життям. Місця де ми проводимо 65 % нашого часу – наші будинки.
У недавньому звіті дослідників з Harvard T.H. Chan School of Public Health, зібрано 36 поради експертів, які допоможуть зробити ваш будинок більш здоровим. На щастя, більшість з них – швидкі поради, що істотно вплинуть на ваше благополуччя.
«Будинок там, де серце. Це образний вислів, але він буквальний, тому що саме там ваше серце перебуває більшу частину свого часу», – сказав один з провідних авторів доповіді, Джо Аллен, який очолює програму «Healthy Buildings» в школі.
«Будинок впливає на здоров’я серця, здоров’я мозку, здоров’я гормонів, психічне здоров’я. Ми знаємо, як виглядає здорова їжа. Ми знаємо, що вправи корисні для нас, а забруднення шкідливе для нас. Але ми набагато менше знаємо про місця, де проводимо весь свій час».
Своєю роботою Аллен і його колеги проливають світло на те, що говорить цілий ряд наукових досліджень про домашню атмосферу в розвиненому світі. Багато в чому це викликає занепокоєння, наприклад, факти про те, що пилососи без належних фільтрів просто розбивають бруд на більш дрібні частинки і розкидають їх по кімнаті. Середньостатистичний дорослий чоловік щодня використовує дев’ять продуктів особистої гігієни, піддаючи його впливу 126 різних елементів; а приготування їжі з поганою вентиляцією може зробити кухонне повітря схожим на повітря міста, наповненого смогом.
«Коли ми готуємо, більшість з нас не замислюється про те, що ми в корені міняємо якість повітря в нашому будинку . Приготування їжі може привести до утворення великої кількості твердих частинок», – сказав Аллен. Агентство з охорони навколишнього середовища визначає тверді частинки як мікроскопічні тверді або рідкі речовини, які настільки малі, що їх можна вдихати і цим викликати серйозні проблеми зі здоров’ям. На вашій кухні ви можете генерувати високі рівні забруднення повітря, які можна порівняти з забрудненням атмосферного повітря в Пекіні або Лос-Анджелесі. В залежності від вашого типу вентиляції, або якщо у вас немає витяжки над плитою, забруднення повітря в будинку може сягати дуже високого рівня.
«Наука каже, що у вас повинна бути витяжна установка, яка повинна виходити назовню, – додав він, – в іншому випадку ви просто збираєте забруднення і перерозподіляєте його в іншому місці будинку, але не поза домом».
У звіті «Homes for health» пропонуються поради щодо конкретних кімнат, поради для всього будинку, а також поради для відкритих майданчиків, таких як двори і басейни. Згідно з дослідженням, один з кращих способів зробити будинок більш здоровим – просто скинути взуття, перш ніж увійти всередину. Цей крок зменшить кількість бруду і пилу, який збирається на тротуарах, вулицях і інших місцях, де мешкає безліч бактерій, мікробів і хімікатів, що люди приносять в закрите приміщення на своєму взутті.
«Реальність така – ми збираємо все на підошві нашого взуття», – сказав Аллен, – «що б ви не проходили по дорозі у ваш будинок – якщо це грунт, це можуть бути пестициди, якщо дорога це бруд і сміття, і це переслідує вас усюди, куди б ви не пішли ».
Для Аллена, особливий інтерес представляє приміщення, в якому ми вдихаємо третину всього повітря, що ми вдихаємо в легені за все життя. «Ціла третина нашого життя проходить в одній кімнаті на цій планеті – в нашій спальні. Коли говорити так то це змінює ваш фокус. Ось третина вашого життя в одній коробці, розміром 4 на 4 метри на планеті Земля, і це дуже важливо ».
Дослідження неодноразово показали – отримання достатньої кількості якісного сну є основним ключем до покращення стану здоров’я. Забезпечення спальні хорошою вентиляцією, шляхом додавання зволожувача або очищувача повітря може допомогти людям дихати легше і здоровіше під час сну. Збереження температури повітря в спальні від 18 до 23 градусів призводить до кращого сну. І всі ми чули рефрен «Не бери мобільний телефон з собою в ліжко». На це є вагома причина. Мало того, що це відволікає ваше тіло, також синє світло змушує організм виробляти менше мелатоніну, гормону, який допомагає регулювати цикли сну, а от тепле світло навпаки – допомагає викликати сонливість. У звіті, людям пропонується залишити свої телефони в іншій кімнаті і замінити звичайну лампочку на лампочку з диммером, який можна відрегулювати для досягнення теплого світла.
Багато домовласників хочуть зберегти в будинку приємний запах. Але запашні свічки і освіжувачі повітря, швидше за все, приносять більше шкоди, ніж користі. У доповіді міститься заклик до людей, обмежити використання освіжувачів повітря, які виробляють «постійний потік летючих органічних хімікатів» в повітря. Палаючі свічки і ладан не краще. Обидва включають процес згорання, який випускає шкідливі тверді частинки в повітря.
«Цей звіт – заклик до дії», – сказав Аллен. «Якщо ви почнете збирати всі ці переконливі докази, які існують в різних журналах, присвячених якості повітря в приміщеннях, ви зберете воєдино велику картину того, що потрібно зробити щоб ваш будинок став більш здоровим. І ми хочемо, щоб люди робили кроки в цьому напрямку ». Робити свою роботу доступною для широкої аудиторії – це те, що Аллен вважає ключовим для своєї місії в галузі суспільної охорони здоров’я.
«Люди, прагнуть такої інформації і тому вона призначена для всіх і всюди», – сказав він. «Це просто, але не тупо. У нас є 36 експертних порад, які кожен може зрозуміти, прочитати і впровадити в своєму будинку. Це і є мета ».